Rüyada Gömlek Görmek

Rüyada gömlek görmek bir kimse için şunlara delalet eder;

  • Maişetinin durumuna
  • O kimsenin Allah (C.C.)’tan hakkıyla korkmasına
  • Kişiye gelecek müjdeye delalet eder.
Erkek Gömleği
Kadın Gömleği

Rüyada gömlek görme müjde şeklindeki tabir edilir bunun sebebi ise; Rüya tabircileri “Yusuf Aleyhisselam’ın gömleğini babası Yakup Aleyhisselam’a göndermesi” hadisesini baz alarak delil gösterirler. Buna istinaden de rüyada gömlek görmek müjde olarak yorumlanır. Zira hediye gönderilen gömlek vesilesiyle Peygamberin gözleri tekrar görmeye başladı.

Kadın ve Erkek Bir Biri İçin Libastır

Bunun yanında Ayeti kerimede kadın ve erkeğin birbiri için libas olduğu da belirtiliyor. Bu Ayete istinaden de rüya tabircileri, rüyada gömlek görmeyi; evlenmek olarak da yorumluyor. Erkeğin rüyada gömlek giymesi evleneceği kadına, kadının da evleneceği erkeğin yakın zamanda olacağı şeklinde tabir ediliyor.

Bunun yanında bir erkek rüyasında gömlek giydikten sonra, üzerindeki gömleği yırtarsa; hanıma ihtiyacının kalmadığı şeklinde yorumlanır. Ancak bir kimse üzerindeki gömleğin sökülüp dikişlerinden ayrıldığını görse o kişi hanımından ayrılır. Ayrıca bu kimsenin ticaret yaptığı ortağı varsa, ortağından da ayrılır, şeklinde tabir ediliyor.

Rüyada Kolsuz Gömlek Giymek

Bazı rüya tabircileri rüyada gömlek görmeyi şu şekilde tabir eder. Gömlek kişi için din ve dünyaca durumunun göstergesidir. Eğer o kimse gömleği kolsuz olarak giyiyorsa bu onun fakirliğini gösterir. Ancak fakir olsa da o kimsenin dini güzelliği ve yaşayışı vardır. Zira giydiği gömlek kolsuz da olsa hâlâ üzerindedir.

Rüyada Temiz Gömlek Giymek
Rüyada gömlek
Rüyada gömlek

Ayrıca bir kimse giydiği gömleğin yakasının var ancak yırtık olduğunu görürse, bu durum onun fakirleşeceğine delalet eder. Bir kimse rüyasında birçok gömleğinin olduğunu gördüğünde ise o kimsenin büyük iltifat, mükâfat ve sevaba nail olacağına delalet eder. Birçok âlim, rüyada beyaz gömlek giymeyi dinin güzelliği olarak tabir eder.

Gömlek Hayırlı ve Müjdeli Haberdir

Aynı şekilde bir kimseye rüyasında gömlek hediye edilirse, bu ona gelecek hayırlı ve müjdeli haberdir. Bunun yanında eğer gömlek kirli, yırtık olursa bu durumda o kimseye gelecek fakirliğe delalettir. Ayrıca keder ve sıkıntının yanında başkasına minnet edeceği şeklinde de tabir ediliyor.

Bir kadının ise rüyasında geniş, yeni ve aynı zamanda temiz gömlek giymesi de hayırdır. Bu kimse onun veya kocasının dünya hayatının iyi olacağına delalet eder. Ayrıca bu kimselerin ahiret yani dini hayatları da iyidir, hayırdır.

Yakasız Gömlek Giymek

Bir kimsenin rüyasında yakasız ve bağsız gömlek giymesini tabirciler hayra yormuyor. O kimsenin yakın zamanda vefat edeceği şeklinde tabir ediliyor. Bununla beraber bir kimse giydiği gömlekte alamet veya nişan olduğunu görmesi ise iki şekilde tabir ediliyor.

  • O kimse Hacca gidecektir
  • Ya da uzun bir yolculuğa çıkacaktır.

Giyilen gömlek kısa olup, o kimsenin dizlerini örtmez ise onun kusurlu hayat sürdüğün gösterir. Dini hayatına dikkat etmesi gerekir. Bununla beraber ağaçtan yapılmış gömleği giyen kişi yakın zamanda gemi yolculuğuna çıkar. Ancak bu rüyayı gören kimse hastaysa; vefatı şeklinde de tabir ediliyor.

Rüyada Gömleğin Yırtılması

Bir kimse rüyada giydiği gömlekte Ayetin yazılı olduğunu görürse bu hayırdır. Onun İslam ahlakıyla dinini yaşadığı şeklinde yorumlanır. Ancak rüyada gömleği ters giydiğin gören kimse için içinde bulunduğu durumun tersine döneceği şeklinde tabir ediliyor. Giydiği gömleğin uzunlamasına yırtılması, o kimse içinde bulunduğu üzüntüden kısa zamanda kurtulacağına delalettir. Fakat gömlek enlemesine yırtılırsa o kimsenin ırz ve namusu hakkında hoş olmayın sözler söylenecektir, şeklinde tabir ediliyor.

Bununla beraber bir kimsenin gömleği arkasından yırtılırsa; onun namusu hakkında söylenecek sözlerin aslı ve mesnedi yoktur. Buna karşılık gömlek önden yırtılırsa onun için söylenecek ithamlar doğrudur. Bir kimse gömleğinin buluttan olduğunu görmesi, onun değişik nimetlere kavuşacağına yorumlanır. Bununla beraber Yusuf (AS)’in gömleğini gören kimseye hayırlı haberler ulaşır.

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir