Tekne Macerası Nasıl Yapılır

Tekne macerası nasıl olur diye düşünürseniz size tavsiyem bu şekilde olur. Pazar gününün tadını çıkarmış doyasıya gezmiştim. Üsküdar’a geçmek her zaman mümkün olmuyordu. Zaman ve zemin müsait olup, hava da güneşli olunca fırsatı ganimet bildim. Ancak ipin ucunu fazla kaçırdım ki sahile geldiğimde son vapurda kalkmıştı. Oysa Eminönü tarafına geçmem gerekiyordu.

Gün batımında tekne sefası bir başkadır. Güneşin kızlığında etrafın rengi değişir, hayal ülkesine geçiş yaparız.
Gün Batımında Tekne Sefası

Zira evime ancak oradan gidebilirdim. Ne aksilik ki etrafta karşıya geçecek ufak motorlu veya kayık da yoktu. Çaresiz sahilde biraz aşağı yukarı volta attım. Gelen olur da bir şekilde karşıya geçerim düşüncesi vardı. Epey oyalanmama rağmen teknelerin köküne kırağı yağmış gibi ne gelen ne de giden tekne vardı.

Hava kararmaya başlamıştı, rengimin kara olmasından dolayı görünmez adam oluyordum. Biraz sonra sahilde bir teknenin durduğunu gördüm. Kaptanı motorun önüne eğilmiş arkası sahile dönüktü. Bir şeylerle meşgul olduğu için rahatsız etmeden tekneye bindim uç tarafına oturdum. Adamın beni gördüğünü sandığım için laf atmadan teknenin hareket etmesini bekledim. Kaptan epey uğraştı, muhtemelen arızalı motoru yapmış, istifini bozmadan motoru çalıştırdı. Aynı pozisyonda epey yol aldık. Dikkati motorda olduğu için etrafına bakmıyor, sadece ileriye bakarak diken üstünde gitmeye çalışıyordu.

Tekne Macerası | Yolcuyu Gören Kaptan Bayıldı

Tekne sahibi motorun tekrar arızalanmasından korkuyordu, bunu her haliyle belli ediyordu. Bir ara gayri ihtiyari kaptan teknenin arkasına baktı ve önüne döndü. Sanki öcü görmüş gibi hışımla tekrar arkasına yani bana doğru bakınca “Sen!…” diyebildi. Akşamın alaca karanlığında denizin ortasında teknesinde siyah bir adamı görmesi onu korkuttu. Meğer adam benim tekneye bindiğimi görmediği gibi şimdiye kadar da varlığımı hissetmemiş. Tek başına yolculuk yaptığını sanarak sakin sakin yol alıyordu.

Tekne kullanmak zor değildir. Ama denizde trafiğin soldan aktığını bilmek lazım.
Tekne Macerası Nasıldır

Oysa beni görünce beni benzi attı, ağzı açık şekilde öne doğru tekneye düştü. Bu arada tekne durmuş ve boğazın ortasında kala kalmıştık. Yerde yatan adamın yanına gittim, epey uğraşmama rağmen adam bir türlü ayılmıyordu. Sonunda denizden bir avuç su alarak yüzüne serptim. Gözlerini açtı ama korktuğu her halinden belliydi. Daha fazla korkmaması için durumu kısaca özetledim. Adam anlayışla karşıladı ama eli ayağı tutmaz olmuştu. Korkudan bir türlü kendine gelemiyordu. Yattığı yerden zorlukla oturabildi.

-Bu durumda tekneyi kullanamam, sen kullanabilir misin?

-Elbette motorlu her türlü aracı kullanırım.

Akabinde direksiyona yani dümene geçtim. Stop eden motoru çalıştırarak Eminönü istikametine doğru yola koyulduk. Arabalarda gidiş yönü sağdan olmasına karşılık, deniz araçlarında gidiş yönünün soldan olduğunu bilmiyordum. Köprünün altından geçerken haliyle sağdan gitmeye devam ettim. Ancak karşıdan gelen tekne deli gibi düdüğünü çalıyor, bazı ışıkları yakarak beni uyarıyordu. Panikleyen tekne sahibi;

-Soldan git!

Diyebildi. Elbette yılların verdiği şoförlük deneyimi burada da işe yaradı.

Biraz maceralı da olsa sonunda karaya varmıştık. Artık evime gidebilecektim.

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir