Köşe Taşı Yazısı Neden Değerlidir

Köşe taşı içerik yazıları web sitemiz için önemlidir. Çünkü temel içerik yazıları web sitemizin trafik almasını sağlayacaktır. Öncelikle temel içeriğimizi belirleyip ona göre web sitemizi dizayn ederiz. Sitenizin büyüklüğüne göre temel içerik yazısının sayısı artar. İşleyeceğimiz konuları önce kafamızda belirleyip sonra kağıt üzerine dökeriz.

Daha işin başındayken belirleyeceğimiz içerik yazılarının konuları bizi oldukça yorar. Ancak bu sayede web sitenizi yapılandırırken sorunsuz ilerleye biliriz.

Köşe Taşı Yazıları Geneli Kapsar

Hazırlayacağınız web sitesi; ister alışveriş sitesi isterse blok sitesi olsun işleyeceğiniz konuyu baştan belirleyin. Elbette köşe taşı veya başka bir ifade ile temel içerik yazıları daha çok blok yazılarında tercih ediliyor. Ancak alışveriş sitesinde dahi temel içerik yazılarını kullanabilirsiniz. 

Köşe taşı içerik yazısı oluştururken oldukça emek harcamanız gerekiyor. Zira oluşturduğumuz temel içerik web sitemizin trafik almasını sağlayan en temel yazımız veya yazılarımızdır.

Köşe Taşı Yazıları Hazırlamak Çok Emek İster?

Web sitesi hazırlanırken üç temel yapı kullanılıyor. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kategori
  • Sayfa 
  • Yazı

Köşe taşı içeriklerini WordPress’te hazırladığınızı düşünürsek “Sayfa” ve “Yazı” şeklinde tasnif edebiliriz. Genelde tercih edilen “yazı sayfası” şeklindeki kullanımıdır. Yazı sayfanızı hazırlamaya başlamadan önce gerekli araştırmalar yapılıyor. Özellikle yapılması gereken ön çalışma;

Köşe Taşı yazıları önemlidir. Üst sırda ana sayfa olur ve sonraki ilk önemli sayfa köşe taşı sayfasıdır. Değer ifade eden anahtar kelimelerin mutlaka burada kullanılması gerekiyor.
Ana Sayfa ve Köşe Taşı Yazıları
  • Anahtar kelime
  • Uzun kuyruklu (Semantik Kelime) bulunmasıdır.

Elbette ön çalışma web sitelerini popüler yapan SEO çalışmasının da temelini oluşturur. Ancak web aramalarında üst sıralara çıkabilmeniz için anahtar kelime ve semantik kelimeleri doğru seçmeniz önemlidir. Yazınız çok değerli bilgiler içerse dahi üst sıralara çıkıp orada kalması için anahtar kelime seçiminin doğru yapılması gerekiyor. İkinci aşamada ise gerekli güncelleme ve ilavelerin doğru şekilde sık sık yapılmasıdır.

Köşe taşı yazıları web siteleri için can alıcı noktadır. Bir fabrika düşünelim. Fabrikanın en önemli ve değerli yeri imalatın yapıldığı üretim yeridir. Bu kısım firmamızın olmazsa olmazıdır. Biz tedarikçi değil, imalatçıyız diyebiliriz. Müşterilerimize güven telkin eder. Ancak fabrika sadece imalathaneden oluşmuyor. Buna ilaveten:

SEO Dostu Köşe Taşı (Temel İçerik)
  • Muhasebe bölümü
  • Yemekhane
  • Depolama yeri
  • Otopark vs. gibi birçok birimi vardır.

Bunların tamamı firmanızın gücünü gösteriyor.

Köşe taşı yazılarını da fabrikaya benzetebiliriz. İmalathane köşe taşı yazısıdır ancak diğer birimlerde imalathaneye yani asıl gücümüze bağlıdır.
Kurgumuzun açılımı ise şu şekildedir. Web sitemizi sürükleyecek ana temaları bularak onları diğer yazılarımıza göre değerli kılmaktır. Zira bu yazımıza linkle bağlı diğer yazılarımızda değer kazanıp tıklanma alacaktır.

Köşe Taşı Yazılarını Nasıl Yapılandırmalıyım

Web sitesindeki yazılar zamanla çoğalıyor. Elbette bu yazılar seçtiğiniz sektöre veya blok yazıların türüne göre şekillenir. Yola çıktığınızda, hedefiniz bellidir. Hedefiniz illaki bir tane de olmayabiliyor. Sitenizin büyüklüğüne göre köşe taşı yazıları bir de olabiliyor beş de olabiliyor. Belirlediğimiz temel yazılarınızdan başka sayfalardan link verdiğiniz gibi, köşe taşı sayfanızdan da diğer sayfalara link verilmesi gerekir. 

Burada şunu da ihmal etmeden ilave edelim ki: web sitenizin ana sayfasından köşe taşı yazılarına mutlaka bağlantı veriliyor. Ana sayfanıza gelen ziyaretçi zorlanmadan veya aramadan köşe taşı yazılarınıza ulaşmalıdır.
Aklınızdan çıkmaması gereken önemli nokta ki bunu ihmal etmeyiniz. Köşe taşı yazılarında kullandığınız anahtar kelimeleri, diğer makalelerde anahtar kelime olarak kullanmayınız. Bunun yerine köşe taşına bağlayacağınız makalede semantik kelimeye ağırlık veriniz. Zira web sitesi için temel içeriğiniz önemlidir, onun üst sıralarda olması sitenize değer katacaktır.

Oysa web siteniz için önemli anahtar kelimeleri yazınızda gelişigüzel dağıtırsanız istediğiniz sonuca ulaşamaz, ya da geç ulaşırsınız.
Köşe taşı yazılarınız bazen başarılı olmayabiliyor. Gerekli özeni gösterip, güncelleme yapmanıza rağmen web siteniz hâlâ trafik alamıyorsa ne yapacağız? Elinizden gelen gayreti gösterdiğiniz halde sonuç alınamıyorsa öncelikle seçtiğin yazının doğru köşe taşı yazısı olup olmadığını sorgulayın. Eğer doğru yazı olduğuna kanaat getirirseniz yapacağınız tek şey kalıyor. Temel yazınızı yeni baştan kaleme almak. Elbette olayı farklı bir açıdan yakalayarak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.